Budowa ogrodzenia w świetle obowiązujących przepisów
Zasady budowy ogrodzeń są uregulowane w Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. Z 2013 r. poz. 1409 ze zm.) Art. 29 ust.1 pkt 23
Zgodnie z przepisami budowa ogrodzenia o wysokości poniżej 2,2 m nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Jest jednak szereg wymogów jakie ogrodzenie musi spełniać.
Wymagania te są określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr. 75, poz 690, z 2003 r. Nr 33, poz 270 oraz z 2004 r. Nr 109, poz 1156: § 41- § 43.
I tak:
- Ogrodzenia aluminiowe nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.
- Umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych elementów i materiałów jest zabronione.
- Bramy aluminiowe i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki i mieć progów utrudniających wjazd osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.
- Furtki aluminiowe w ogrodzeniu przy budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej nie mogą utrudniać dostępu do nich osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
- Szerokość bramy powinna wynosić w świetle co najmniej 2,4 m, a w przypadku zastosowania furtki jej szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,9 m, przy czym na drodze pożarowej szerokości te regulują przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej.
- Obowiązujące przepisy nie nakazują ogrodzenia działki, ale w praktyce praktycznie wszyscy decydują się na takie rozwiązanie. Ogrodzenie należy postawić na własnym terenie, chyba że inwestor wspólnie z sąsiadem zdecydują się na postawienie ogrodzenia na linii oddzielającej ich działki. W takim przypadku przepisy mówią, że obie strony są zobowiązane ponosić koszty napraw czy konserwacji ogrodzenia. W przypadku ogrodzenia aluminiowe problem konserwacji nie istnieje.